DOCG, DOC, IGT?

Všimli ste si skratky na talianskych vínach? Majú slúžiť spotrebiteľovi na to, aby sa vedel medzi jednotlivými vínami rozhodnúť.

Pôvodne si označovanie vín určovali vinárstva a oblasti. V nejednotnom označovaní sa dalo len ťažko orientovať. Až založením Európskeho hospodárskeho spoločenstva bol implementovaný vinársky zákon z roku 1963, ktorý bol ďalej časom dopĺňaný. Výsledkom úprav je značenie, ktoré poznáme a používame do teraz. Používa sa celoplošne pre celé Taliansko, a teda samozrejme aj na Sicílii.

 

VDT – Vino da Tavola; stolové víno bez označenia pôvodu

VDTIG – Vino d Tavola con Indicazione Geografica; stolové víno s označením zemepisného pôvodu

DOP Denominazione di Origine Protetta (od roku 2012) dovtedy platilo označenie DOC – Denominazione di Origine Controllata; akostné víno špecificky definovaného pôvodu, s náležitou kontrolou povolených odrôd, výnosov, obsahu alkoholu, školenia a doby zrenia.

Na týchto vínach sa môžeme stretnúť aj s označením:
Classico – víno pochádzajúce z územia s najlepšími podmienkami v danej oblasti
Riserva – doba zrenia vína je dlhšia než zvyčajne
Superiore Riserva – víno je vyrobené podľa najvyšších štandardov

DOCG – Denominazione di Oridine Controllata e Garantita; akostné víno špecificky definovaného pôvodu, s prísnejšou kontrolou celého výrobného procesu, podliehajúcou náležitej degustácii. Označuje víno najvyššej kvality. Každá fľaša vína z tejto kategórie musí byť označená pečaťou a číslom registrácie. Označenie platí od roku 1980 a zo začiatku patrilo len štyrom konkrétnym oblastiam, dnes ich poznáme 75 a z toho len jedno víno na Sicílii sa môže pýšiť titulom DOCG. Je ním víno Cerasuolo di Vittoria, ktoré má úžasnú históriu a skvelú chuť. 

IGPIndicazione Geografica Protetta (s platnosťou od 2012) predtým používané IGT – Indicazione Geografica Tipica; akostné víno z konkrétneho regiónu, označenie môže dostať aj domestikovaná odroda vína.